مشاهده اخبار، اطلاعیه ها و رویدادها

دوشنبه 24 مهر 1396

تولید «کتاب قابل نوشیدن»/ پس از مطالعه، آب تصفیه کنید!

پژوهشگران کتابی تولید کرده‌اند که در آن اطلاعاتی درباره نحوه تصفیه آن و این‌که چرا باید این کار را انجام داد نوشته شده و پس از خواندن می‌توان صفحات آن را جدا و برای تصفیه آب استفاده کرد. آزمایش‌های اولیه روی این کتاب با موفقیت به پایان رسیده است.

خبر

صفحه‌های این کتاب که بر آن نام «کتاب قابل نوشیدن» گذاشته شده است، از نانوذرات نقره یا مس ساخته شده که در صورت عبور آب از آن، قابلیت از بین بردن باکتری‌های موجود در آن را دارد. آزمایش‌ها بر این کتاب روی منابع آبی آلوده در 25 کشور جهان، از جمله آفریقای جنوبی، غنا و بنگلادش انجام شده و صفحات آن توانسته‌اند بیش از 99 درصد از باکتری‌ها را از بین ببرند.

پژوهشگران می‌گویند هر چند ممکن از مقداری اندکی از مس یا نقره صفحات کتاب در آب حل شوند، اما این مقدار آسیبی به انسان نخواهد زد.

خبر تولید «کتاب قابل نوشیدن» برای نخستین مرتبه در بیستمین گردهمایی ملی انجمن شیمی امریکا اعلام شده است.

دکتر «تری دانکویچ»، پژوهشگر دانشگاه «کارنگی ملون» شهر «پیتزبورگ» ایالت پنسیلوانیا امریکا، طی سال‌ها کار در دانشگاه «مک‌گیل» کانادا و سپس در دانشگاه «ویرجینیا» فرایند آزمایش و توسعه فناوری ساخت این کتاب را پیش برده است.

وی با بیان این‌که بیش از 663 میلیون تن در سراسر جهان از دسترسی به آب نوشیدنی محروم هستند اظهار کرد: «مقصد کتاب قابل نوشیدن قرار است کشورهای درحال توسعه باشد. استفاده از آن نیز بسیار ساده است: پس از خواندن محتوای آن درباره تصفیه آب، کافی است یک برگ از آن را پاره کنید، درون یک نگه‌دارنده فیلتر قرار دهید و آب را روی آن بریزید و در نهایت آب سالم را بنوشید.»

بر اساس تحقیقات انجام شده هر برگ از این کتاب می‌تواند 100 لیتر آب را تصفیه کند بنابر‌این هر کتاب برای یک نفر تا 4 سال قابل استفاده خواهد بود.

نوار ابزار دسترسی سریع

آیا می خواهید به امکانات کامل کتابخانه دسترسی داشته باشید؟